Ózdi Nyugdíjas Klub
3600 Ózd, Árpád Vezér út 29
"Nyugdíjas a nyugdíjasért"
Biztonság, Méltóság, Önmegvalósítás
Amit érdemes megnézni
ÓZDI KOHÁSZATI ÜZEMEK EMLÉKHELY kiállítás.
Nagy számmal élnek még közöttünk annak a generációnak tagjai, akik nosztalgiával és jogos büszkeséggel gondolnak vissza az Ózdi Kohászati Üzemekre, az 1992-ben megszűnt munkahelyeikre, szakmai múltjukra, munkájukra, munkatársaikra, köztiszteletet kiváltó egykori vezetőikre. Közülük jó érzéssel fogadják, ha az átélt és megtapasztalt, vagy szüleik, hozzátartozóik által elmesélt emlékekről láthatnak relikviákat, egykori tárgyi és szellemi termékeket, technikatörténeti örökségeket.
Mindezek megismerhetőek Ózdon, a World Gold Winner díjjal kitüntetett, a világ legszebb felújított ipari épületében, a Digitális Erőműben.
A kiállítást megnyitja: Bojtos Zoltán a Digitális Erőmű intézményvezetője
Már a tárlat helyszínére érve a látogató elkezd töltődni az ózdi gyár emlékeivel, a gyár hangjaival, zajaival. A kiállító tér vibrálóan színes alkotásokkal, ipartörténeti gyűjteményekkel tölti meg a 100 négyzetméteres területet.
Közvetlen a tárlat bejáratánál olvasható az ÓZDI KOHÁSZATI ÜZEMEK EMLÉKHELY plakát rezüméje. Az ÓKÜ térben és időben meghatározta a város lüktetését és közel 41 ezer lakójának életét. A gyár nemcsak munkahelyet biztosított, hanem az infrastruktúra nagy részét is működtette, sok ezer családnak nyújtva ez által megfelelő életszínvonalat és megélhetést.
Az ózdi gyár izzó fényei és az ipari múlt öröksége az itt lakó emberek szívében élnek tovább.
Rögtön a terem bejáratánál képes plakát állít meg bennünket, amelyen megismerhető az ózdi kohászkodás rövid története a gyár alapításától a különböző fejlesztési szakaszokon át a nagyolvasztómű, majd az acélmű leállításáig, az utolsó adag acél lecsapolásáig.
A tárlaton budapesti és helyi kortárs alkotó fotóművészek munkáival is megismerkedhetünk.
Közvetlen a plakát fölött láthatóak Benkő Imre Purlitzer díjas fotóművész fekete-fehér fotótörténeti dokumentumai, az ózdiak lelkéről és életéről alkotott képei. A művész hosszútávon készített fotókat az ózdi emberekről, a város életéről. A 30 éves fotógyűjteményiből ötvenet a tárlat számára ajánlott fel bemutatásra.
A baloldalon a kiállítási képek között megtaláljuk az ÓKÜ egyik gyártmánykatalógusát, a gyár egykori technológiai folyamatábráját, a vállalat szerkezetének folyamatos alakulásával a változó dolgozói létszám kapcsolatát. Megtudhatjuk, hogy 2014-ben az ÓKÜ összesen 13945 főt foglalkoztatott és ez a létszám a 1992-ben megkezdett felszámolásig 1344 főre csökkent.
A kiállítás megtekintői találkozhatnak relikviákkal, kupákkal, biztonsági berendezésekkel, egykori munkát segítő irodai gépekkel, használati tárgyakkal, ózdi vállalkozások termék bemutatóival is.
A következő plakát az ózdi vasgyár első számú vezetőinek névjegyzékét tartalmazza feltüntetve a vállalatvezetési időszakot.
A kiállító terem jobb oldalát Dobosy László helyi fotóművész alkotásai, nyomtatásban megjelent könyveinek felsorolása, tevékenységei töltik be. Az ózdi gyár utolsó évtizedeiben megörökítette az ott folyó munkát, a leállítást követően pedig tudatosan fényképezte a bontási munkálatokat.
A fotóművész több mint 100 fotót adományozott az Emlékhely kiállítás bemutatására. Felvételein láthatóak a Nagyolvasztó, Acélmű, Durvahengermű, Finomhengermű, Rúd és Dróthengermű, Oxigéngyár, valamint a gyár épületeinek jellegzetes képei.
Részlet a kiállításból
A bemutató helyiség közepén helyezték el a kiállítás apropóját adó, Bokor Sándor által írt „Arcképek az ózdi kohászat történetéből” c. könyvben szereplő olyan kiváló szakemberek életpályáját és 200x300 mm méretű retusált fotóit, akik alapvetően meghatározták az ózdi gyár fejlődését.
A kiállításon lehet olvasni a szerző szakmai életútján kívül több olyan kitűnő szakemberről is –Vass Tibor, Fürjes Pál, Dulai Lajos, Kriskovics Géza, Póczos József, Rónai Tamás – akik a gyár történelmében jelentős szerepet vállaltak, vagy tárgyi anyagok adományozásával tették színvonalassá a kiállítást.
Érdemes belelapozni a tárlat vendégkönyvébe is, amiben olvashatóak a látogatók véleményei.
„Régen volt, szép volt, most is szép. Nagyon tetszett.”
„Őszinte szívvel, tisztelettel gratulálok a rendezvény, a kiállítás, az Arcképek könyv megírásáért, megrendezéséért, összeállításáért.” Mint én is régi kohászati dolgozó szívbe markoló sírás-emlékezés örömével emlékszem a múltra, a szépre.” „Az életünk egy szép regény, de újra megismételném, pláne ha ilyen gyűjteményt lát az ember, tele-tele igaz történelemmel. Benne éltünk jóban-rosszban, de akkor is szép volt, a miénk volt.”
„Gratulálunk a miskolci egyetemisták nevében. A kiállítás nagyon mély és szép érzéseket hagyott bennünk Hazaszeretet, szakmaszeretet, barátság.”
Az állandóan nyitva tartó tárlatot a tényszerűségek bemutatása mellett műszerek, katalógusok, emléktárgyak, kitüntetések, oklevelek, ajándék emléktárgyak, muzeális értékek, CD és DVD hanganyagok, egykori kohászatról készült film híradók, dokumentumfilmek, filmrészletek, történelmi ismeretek, kutatásokat elősegítő okmányok teszik még gazdagabbá.
A legtöbb bemutatott dokumentum önmagáért beszél.
A kiállítás a Digitális Erőmű kutatásaira, digitalizáció eredményeire, neves fotóművészek adományaira, a könyvben bemutatott egykori kiváló személyek hozzátartozóinak sok munkájába, gyűjteményeik közkinccsé tételére épül. Köszönet érte.
Javaslom a kiállítás megtekintését mindenkinek, mert nemcsak a nosztalgiát érző egykori dolgozók, hanem a fiatal korosztály részére is élményt, örömet okoz.
Ez a kiállítás –mint ahogy azt az invitáló meghívó is tartalmazza - tisztelgés az Ózdi Kohászati Üzemek dicső múltja és egykori dolgozóinak emléke előtt.
Bokor Sándor
az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör elnöke
A kiállítás meghívója
Kiállítási részletek
Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre
OMBKE Vk-i Szo. Helyi Szervezete
1/2024-ÓIÖ
MEGHÍVÓ
Kedves kollégák!
2024. évi első megbeszélésünket 2024. január 15-én tartjuk.
Helyszín: Hotel Ózd Kék terem. Időpont: 14 óra
Napirendi pontok:
1. Beszámoló Ózd Város Polgármesterével folytatott megbeszélésről.
2. Folyamatban lévő és újabb időszerű témák megbeszélése.
3. Rövid, közép és hosszú távú tervek egyeztetése.
A megbeszélésre tisztelettel várjuk tagjainkat és a tevékenységeinkkel szimpatizáló érdeklődőket.
Mell:
2023. december 11-i megbeszélés emlékeztetője
Jó szerencsét!
Ózd, 2024. január10. Bokor Sándor
Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre
OMBKE Helyi Szervezete
3600 Ózd, Vasvár út 31. X/1. e-mail: mr.arbusto@gmail.com Tel: 0630-8337387
Évértékelő beszámoló 2023
A 2009-ben alakult Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör - teljesen önkéntes alapon, politikamentesen, 2023-ban folyamatosan működve - az Alapító Okiratban foglaltak szerint kezdte meg a bányász-kohász ipari örökség megőrzésével, védelmével, kutatásával és bemutatásával összefüggő Ózd és térségi hagyományápoló munkáját, az ipari múltunkhoz méltó városi imázs növelését.
Szervezetünk nem önálló jogi személy, adószámunk, bélyegzőnk nincs, tevékenységeinket anyagi erőforrásainkat az Ózdi Nyugdíjas Klub ernyőszervezete alatt végeztük. Tagdíjat a tagságtól nem szedünk, a rendezvényeink anyagi forrását magánszemélyek, vállalkozások adományaiból, kis mértékben az Ózd Város Önkormányzatától a civil szervezetek részére elkülönített pályázati támogatásból fedeztük.
A működésünkhöz szükséges lépéseket a rendszeresen megtartott havi megbeszélésinken határoztuk meg, a legfontosabb döntéseket ez évtől a határozatok tárában rögzítettük.
Az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör 2023. évi eredményei az Alapító Okiratban meghatározott célok mentén:
2023-ban az önkéntesen vállalt ipari örökségvédelmi vállalásainkat, szabadidőnket, erőforrásainkat felhasználva céljaink megvalósítására fordítottuk.
Gratuláltunk Benyhe László szervezetünk korábbi elnökének, aki a Kultúra Napja alkalmából Ózd Város kulturális életében kifejtett kiemelkedő kulturális aktivitása elismeréseként megkapta a Művelődésért kitüntetést.
Bemutatásra került a www.inheride.webnode.hu című új WEB lapunk, amely a Baráti Kör legfontosabb eseményeit, híreit tartalmazza. A februári megbeszélésünkről az Ózd Városi Televízió tudósított. Ezen beszámolót tartottunk a céljainkról, Ózd Polgármesterével történt egyeztető találkozó tartalmáról. Sajnos a város igen nehéz költségvetési hiánnyal küzd, ezért biztató ígéretet, támogatást munkánk végzéséhez nem kaptunk, így szakmai csoportunk továbbra is elszigetelten vívja harcait az egykori értékek megmentéséért. Vázoltuk az „Arcképek az ózdi kohászat történetéből” című könyv megírásának tervezetét, kikértük a tagság véleményét a könyvben szereplő egykori kiváló kohász szakemberek életpályájának bemutatására tervezett személyekről. Mindannyian fontosnak tartjuk, hogy a mai korosztály megismerje a könyvben írt személyek életpályáját és reményünket fejeztük ki a közvélemény érdeklődése iránt. Levélben kezdeményeztük az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület elnökénél, Dr. Hatala Pál úrnál azt, hogy az OMBKE 2023. évi Közgyűlését Ózdon tartsák meg. Az Egyesület már elkötelezte magát a Stefánia úti palotához, így erre nem Ózdon került sor, viszont a XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferenciát az OMBKE 2023. évi kiemelt Szakmai Nappá nyilvánította.
Augusztusban három tagunk részt vett Benkő Imre fotóművész ózdi televíziós forgatásán, ami fekete-fehér korlenyomat címen 2023. novemberben a Magyar Televízióban bemutatásra is került. 2023. augusztusban az ipari örökségvédelem és az ipari hagyományok ápolása érdekében végzett munkánk elismerését láttuk abban, hogy Ózd Város Önkormányzata Kurucz János tagunkat Díszpolgári, míg Benyhe László volt elnökünket Pro Urbe kitüntetésben részesítette. 2023. szeptember 1-jei hatállyal Ózd Város Önkormányzata –kezdeményezésünk alapján – elfogadta az egyik közterület Szent Borbála tér elnevezését és gondoskodott a közterületnév tábla kihelyezéséről.
Este 19 órától a Digitális Erőmű adott helyet a XVII. Ózdi Hagyományápoló Szakestélynek. Az egész nap a kohász szakma hagyományápolásáról, szakma szeretetéről szólt, amire méltán lehetnek büszkék a szervezők. A rendezvényről az Ózd Városi Televízió helyszíni tudósítást közölt.
2023-ban örökre elbúcsúztunk két egykori kiváló ÓKÜ-ben dolgozott közismert vezetőtől. Kurucz János szeptember 11-én, Pálya Károly november 14-én hunyt el. Emléküket kegyelettel őrizzük. Az OMBKE Hírlevele nekrológban emlékezett rájuk.
Az év utolsó összejövetelét december 11-én tartottuk, amikor megemlékeztünk Szent Borbáláról, a bányászok, kohászok, tűzoltók, építészek ágyú és harangöntők védőszentjéről, a tagság elfogadta a 2023. évről készített beszámolót és a 2024. évi előzetes rendezvényterveket.
Kommunikáció: Az Ózd Városi Televízió három alkalommal készített műsort a szervezetünkkel. (2023. február 20. évindítás, 2023. március 03. Megemlékezés napja, 2023. szeptember.15. Ipari örökségvédelmi Konferencia), egy alkalommal szerepeltünk a Magyar Televízió programjában (augusztus), az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület Kohászat Lapjában, ill. a Hírlevelekben öt alkalommal jelentünk meg. A konferenciáról tudósított a Magyar Vas és Acélipari Egyesülés, a Dunaújvárosi OMBKE szervezet, valamint a Metal Shredder Hungary. Tevékenységeinkről lehet olvasni a www.inheride.webnode.hu saját, ill. a www.hetvolgy.ewk.hu WEB lapokon is.
Ami a jövő évi terveket illeti:
Elkészítettük naptári bontásban a 2024. évi rendezvénytervet, amit a tagság a 2023. december 11-i ülésen elfogadott. Öt kiemelt program szerepel benne, úgymint. Megemlékezés napja, a XV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia, a XVIII. Hagyományápoló Szakestély rendezvények megtartása, 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre programmal összefüggő rendezvények szervezése, valamint – támogatások esetén - a Szent Borbála tér ünnepélyes felavatása, az ózdi Szalamander fáklyás felvonulással.
Végezetül megköszönöm a tagságunk egész évi munkáját, segítségét, rendezvényeink segítőinek az adományait, erkölcsi és anyagi támogatásait, amelyekkel sikeressé tehettük a 2023. évet.
Bízom abban, hogy szervezetünknek van jövője.
A 2023. év az Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör és az OMBKE Helyi Szervezetének tagjai számára jókedvű beszélgetéssel zárult.
Ózd, 2023. december 14..
Bokor Sándor
elnök
Melléklet: Fotók a 2023. évi munkáról
Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre
OMBKE Ózdi Szervezete
Tisztelt hölgy/úr!
Az ERKE Esély és Részvétel Közhasznú Egyesület pályázatot írt ki
„Keressük az év legjobb megyei civil rendezvényét” címmel.
Az interneten megjelent „Az év civil rendezvénye” jelölő felület adatait kitöltöttük, a pályázatot 2023. november 14-én a kiírónak megküldtük.
A rendezvényként a XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi konferenciát jelöltük meg.
Emlékeztető a Konferenciáról:
Helyszín: Ózd, a World Gold Winner díjjal kitüntetett Digitális Erőmű.
Időpont: 2023. szeptember 15.
A rendezvény programjai:
Délelőtt öt kitűnően felkészült szakemberek szakmai előadása,
Délután: „Arcképek az ózdi kohászat történetéből” című könyv bemutatása,
Ózdi Kohászati Üzemek Emlékhely állandóan nyitva tartó tárlat megnyitása,
Gyárlátogatás Magyarország egyetlen működő betonacélgyártójánál, az Ózdi
Acélmű Kft-nél,
Este: XVII. Ózdi hagyományápoló szakestély megrendezése
Önkéntes alapon működő szakmai civil szervezetünknek elsősorban erkölcsi elismerést jelentene a cím elnyerése és további biztosítást az Ózd és térségi ipari örökségvédelmi és hagyományápolási –nehéz körülmények között végzett –munkánk lelkes folytatására.
A Díjazottak elismerő oklevelet és tárgyjutalmat kapnak.
A díjazottakat közönségszavazás útján választják ki.
Amennyiben Önnek is tetszett a fentiekben körvonalazott XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia, kérjük, szavazzon rá!
A szavazni online, az ERKE weboldalán lehet 2023. november 20-december 6. között.
Köszönjük szavazatát.
Ózd, 2023. november 20.
Jó szerencsét!
Bakos Csaba sk. Bokor Sándor sk.
az OMBKE ózdi elnöke az ÓIBK elnöke
Ózdi Ipari Örökségvédő Baráti Kör
OMBKE Helyi Szervezete
Emlékeztető
a 2023. november 13-án megtartott megbeszélésről
Jelenlévő létszám (külön jelenléti ív szerint) 19 fő.
Helyszín: Hotel Ózd kisterme
Horváth Lajos, Hubai Imre és Lőw Gábor.
A továbbiakban ötletelés szinten elhangzott még az előadások terveire: 40 éve épült meg a Salakfeldolgozómű, 160 éves a Borsodnádasdi Lemezgyár, Műszakváltás az Ózd térségi bányákban, bányatörténeti fényképek bemutatásával, 15 éves az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre.
További javaslatokat lehet megfogalmazni a végleges napirend összeállításához.
Dr. Grega Oszkár előzetesen – részletes indoklással - a tagoknak levelet írt, amiben javasolta Bokor Sándor megválasztását.
A következő találkozó időpontja: 2023. december 11. 14 óra
Helyszín: Hotel Ózd, Kék terem.
Ózd, 2023. november 21.
Jó szerencsét!
Bokor Sándor
ELNÖKVÁLASZTÁS
Az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Baráti Kör 2023. november 13-án megtartott rendezvényén a jelenlévő tagok egyhangúan megválasztották Bokor Sándort elnöküknek.
Két fő alelnök megválasztására is sor került, akik: Hubai Imre és Lőw Gábor
További sikereket a csoportnak!
Ózdi Kohászati Üzemek Emlékhely
címmel állandó tárlat nyílt meg Ózdon, a Digitális Erőműben.
XIV. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia
Az Ózdi Nyugdíjas Klub szakmai csoportjának, az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti köre szervezésével 2023. szeptember 15-én XIV. alkalommal került sor az Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia megrendezésére.
A szakmai előadások helyszínéül első alkalommal a World Gold Winner díjjal kitüntetett ózdi Digitális Erőmű szolgált.
A gyári dudaszó, majd a Bányász Himnusz elhangzása után Dr. Grega Oszkár levezető elnök felkérte Riz Gábor országgyűlési képviselőt, miniszteri biztost a konferencia megnyitására.
Öt szakmai előadás hangzott el.
Előadó: Dr. Móger Róbert kohómérnök, a Magyar Vas és Acélipari Egyesülés elnöke.
Előadó: Liptai Péter kohómérnök, az OMBKE tiszteleti tagja.
Előadó: Dr. Csontos Györgyi DLA építészmérnök, az Óbudai Egyetem docense.
Előadó: Dr. Hatala Pál kohómérnök, az OMBKE elnöke.
A Levezető elnök zárszavát követően a résztvevők elénekelték a Kohász Himnuszt, majd a Digitális Erőmű Vezénylőtermében Bojtos Zoltán Intézményvezető felkérte Bokor Sándort, az „Arcképek az ózdi kohászat történetéből” című könyv bemutatására. A könyv címe adta az ötletet egy Ózdi Kohászati Üzemek állandó tárlat megnyitására és bemutatására, ami a résztvevők tetszését elnyerte.
A kiállítás megtekintését követően uzsonnaebéd elfogyasztására került sor, amely után az érdeklődők részére lehetőség nyílott Magyarország jelenlegi egyetlen működő acélgyárának gyárlátogatás keretében történő megtekintésére.
A rendezvénysorozat zárásaként a Digitális Erőműben este megtartották a XVII. Ózdi hagyományápoló szakestélyt.
Bokor Sándor a könyv bemutatója során kihangsúlyozta:
„Az ipari örökség mára gazdátlanná vált, a szakmai csoportok elszigetelten vívják harcaikat az egykori értékek megmentéséért. Ózd és térségét ez a folyamat különösen súlyosan érinti. Ilyen körülmények között rendkívül nehéz eredményes munkát végezni. Az ipari örökség kulturális és egyben gazdasági erőforrás is. Fontos szerepe lehet a hanyatló, lepusztuló területek fellendítésében, a lakosság közérzetének javításában. Fontos a még megmaradt értékek megvédése, lebontásuk megakadályozása, idegenforgalmi célokra történő hasznosítása.
Úgy vélem, hogy Ózd város büszke lehet arra a civil szervezetére, amelyik szinte anyagi források nélkül, a város hiányos költségvetésének kímélésével, magán személyektől és vállalkozásoktól kapott támogatásokból tudott egy országos, mondhatni sikeres rendezvényt szervezni és Ózd város hírnevét pozitív értelemben is növelni.”
Az egész napos rendezvényre az ország minden részéből érkeztek szakemberek, akik jó hírét vitték a városnak és megerősítették azt is, hogy 2023. szeptember 15-e sikertörténetként szerepel Ózd város életében.
Az ózdi Tv. adása -a XIV. Ózdi Ipari örökségvédelmi Konferenciáról- az alábbi linken tekinthető meg:
2022.
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre a következő, XIII. Ipari Örökségvédeli Konferenciát 2022. szeptember 23-án rendezi meg.
Az Ózdi Ipari Örökségédő Baráti Kör tagjai értesítik az érdeklődőket, hogy a 2020. október 16-ra tervezett XII. Ózdi Ipari Örökségvédelmi Konferencia- a COVID 19 járványveszély miatt - elmarad. A konferenciát későbbi időpontban meg kívánjuk tartani.
XI. ÓZDI IPARI ÖRÖKSÉGVÉDELMI KONFERENCIA
Az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre ebben az évben is megrendezte a már hagyományos örökségvédelmi konferenciát. Az eseményre május 24-én az Olvasó műemlék épületének Adorján Lajos termében került sor. A gazdag program része volt a Baráti Kör által kezdeményezett, az ózdi kohászatot méltató emléktábla koszorúzással egybekötött avatása az egykori gyár területén lévő, „Digitális erőmű” felújított épületének nyugati homlokzatán.
A városi szervezésű „Hétvölgy fesztivál” nyitó rendezvényének számító konferencia a kohász himnusszal vette kezdetét. Dr. Grega Oszkár levezető elnök üdvözlő szavai után Janiczak Dávid, Ózd város polgármestere köszöntötte a rekord létszámú 114 fő regisztrált résztvevőt. Igen örvendetes módon a rendezvényre a helyieken és környékbelieken kívül az ország több részéről, így Dunaújvárosból, Budapestről, Miskolcról, Salgótarjánból, Borsodnádasdról, sőt Szlovákiából (Rozsnyó) is érkeztek vendégek.
A szakmai előadások sorát Dr. Taszner Zoltán, az ÓAM Kft műszaki igazgatója nyitotta meg, aki a társaság jelenlegi helyzetéről és folyamatban lévő technológiai fejlesztéseiről (modernebb drótsor telepítése, illetve füstgáz tisztítás) adott tájékoztatást. Hangsúlyozta a társaság fejlesztéseiben és működésében a többségi tulajdonos Max Aicher elkötelezettségét, mellette pedig az állami szerepvállalás jelentőségét.
Kelemen Kristóf történész az ózdi és borsodnádasdi gyárak működésében, illetve létesítésében kiemelkedő szerepet betöltő Volny József pályafutásáról és életéről tartott színvonalas megemlékező előadást. A kétszáz évvel ezelőtt született kohómérnök az ózdi gyár műszaki-technológiai fejlesztésében, illetve a borsodnádasdi lemezgyár létrehozásában alkotott maradandót.
Dr. Németh Györgyi egyetemi docens a bányászati és kohászati ipari örökség turisztikai vonzerejére felhívó előadásában bemutatta milyen lehetőségeket rejt magában a magában az ipari táj, a megmaradt berendezéseivel együtt. Számos külföldi példa mellett a hazai, főleg észak-magyarországi lehetőségekre –a még meglévő, bányászathoz, illetve kohászathoz köthető- létesítmények turisztikai célú hasznosítására- hívta fel a figyelmet.
A Felvidék Ózd és térsége bányászatára és kohászatára kiható ipartörténeti szerepéről Koleszár Gabriella, a Rozsnyó Bányászati Múzeum kutatója tájékoztatta a résztvevőket. Részletesen bemutatta a RIMA érdekeltségébe tartozó felvidéki vasérc- és szénbányákat és vasolvasztókat, valamint a felvidéki szakemberek szerepét az ózdi vasgyár működésében, a szakmai kultúra kialakításában.
A következőkben Dr. Móger Róbert a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés ügyvezetője a hazai acélipar helyzetéről, jelentőségéről beszélt, kiemelve annak a magyar gazdaságban betöltött szerepét. A legszélesebb körben alkalmazott szerkezeti anyagként jellemezhető acél gyártásával és felhasználásával kapcsolatos ismertetés után kitért Európa és a világ acéliparának jellemzőire, bemutatva a fejlesztési irányokat és tendenciákat. Hangsúlyozta a minőségi acélok gyártásának jelentőségét, mely a hazai gyártók egyik legfontosabb feladata.
Végezetül Filipcsin Károly, az ózdi nagyolvasztómű nyugalmazott gyárrészlegvezetője régi vaskohászati szakkifejezéseket, zsargonokat tartalmazó, közönségsikert arató előadása zárta a színvonalas prezentációk sorát, felidézve egy régi, nagy hagyományokkal rendelkező szakma, a résztvevők számára még ismert műszaki nyelvezetét.
A konferencia hivatalos programja a bányász himnusszal ért véget.
Ezt követően a résztvevők még hosszú ideig kötetlenül beszélgetést folytattak egymással, emlékezve a szakmai kapcsolataikból származó közös élményeikre.
Lejegyezte: Benyhe László Fotók: Dobosy László
Ózd, 2019. május 30.
Kitüntették az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körét
Rangos állami elismerésben részesült az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre!
A Műemlékvédelmi Világnap alkalmából a belügyminiszter által adományozott Forster Gyula emlékéremmel tüntették ki az Ózdi Nyugdíjas Klub keretében működő ipari örökségvédő baráti kört, elismerve több éves eredményes tevékenységüket. Az emlékérmet és a tanúsító oklevelet 2014. április 18-án a Belügyminisztériumban Dr. Felkai László közigazgatási államtitkártólBenyhe László, a kör egyik alapítója vette át. Az ünnepi eseményen jelen volt az elismerésre pályázati javaslatot előterjesztő Turiné Orosz Margit önkormányzati képviselő, civil kapcsolatokért felelős tanácsnok.
A műemlékvédelem területén kiemelkedő munkát végzők elismerésére alapított Forster Gyula díjat és emlékérmet pályázati javaslatok alapján szakmai kuratórium ítéli oda az arra érdemes egy civil szakembernek, illetve hat civil személynek, vagy szervezetnek. Ebben az évben emlékérem elismerésben öt személy, illetve szervezet –köztük az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre- részesült, a Forster Gyula díjat pedig egy szakember vehette át.
Mint az indoklásból kitűnt az Ipari Örökségvédők Baráti Köre a kohász-bányász ipari örökség kutatása, védelme, hagyományok ápolása terén kifejtett munkájával, az immár 5 éve, évenként megrendezett, magas színvonalú ipari örökségvédelmi konferenciák szervezésével, valamint kiadványok megjelentetésével, a törzsgyár területén lévő tárgyi eszközök hasznosítására irányuló javaslatok kidolgozásával, társ-szervezetekkel történő együttműködéssel vívta ki a díjat odaítélő szakmai kuratórium tevékenységüket elismerő döntését.
Az ünnepi eseményről a Magyar Nemzet napilap április 19-i számában jelent meg tudósítás.
Megalakult az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre
2009. szeptember 9-én az Ózdi Nyugdíjas Klub Mérnök Tagozata egyetértésben a Nyugdíjas Klub Választmányával úgy határozott, hogy a jövőben az ÓMI Városi Múzeum segítségével rendszeresen foglalkoznak a bányász- kohász ipari örökség védelmével, és e feladatba a fiatalabb korosztályokat is be kívánják vonni. Ezért létrehozzák az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Körét.
A Baráti Kör célja:
Kohász � bányász hagyományok ápolása
Ózd város és vonzáskörzetében az ipartörténeti örökségvédelem szolgálata
A város imázsának � az elmúlt 160 éves kohász - bányász múltjához méltó � rangra emelése.
A város váljon a �Közép-Európai Ipari Örökség / Vaskultúra / Útja� egyik jelentős állomásává, ezzel a nemzetközi kulturális turizmus részévé.
A Baráti Kör minden páros hét hétfőjén 14.00-kor találkozik az ÓMI Városi Múzeumban /Ózd Gyár út 10./
Minden érdeklődőt örömmel várunk életkortól, nemtől, világnézettől függetlenül (időst, fiatalt,dolgozót,tanulót, műszaki és humán értelmiségit,vállalkozót, művészt, stb.) akinek gondolata, javaslata van, vagy önzetlenül részt venne az ilyen jellegű munka tervezésében, kivitelezésében, védelmében, rendezvények előadások lebonyolításában várunk.
Érdeklődni, jelentkezni a kezdeményezőknél, a ÓMI Városi Múzeumban, vagy a 48 / 470 115 telefonon lehet.
A Baráti Kör eddigi tevékenysége:
Megtartotta összejöveteleit minden páros hét hétfői napjain.
Elfogadta működésének, tevékenységének rendjét, a médiában megjelenő felhívást, és a Benedek Mihály Polgármesternek írt levelet.
Képviselői tárgyalást folytattak Gábor Dezsővel, Farkaslyuk Polgármesterével a bányászhagyományok ápolása céljából, illetve Dr. Drótos Lászlóval a �Közép-Európai Ipari Örökség / Vaskultúra / Útja� magyarországi alelnökével a lehetséges támogatásról, munkák összehangolásáról.
Örökségvédők Baráti Köre kezdeményezői:
Dr. Bárczi László, Benyhe László, Horváth Lajos, Veres András
2024. július 2-án benyújtottuk elszámolásra a CSSP-NEPTANC-2024-MO-0207 azonosítási számon elnyert 360000 forintos pályázat szakmai és pénzügyi beszámolóját.
Részlet a szakkmai beszámolóból:
A pályázati szakaszban több fellépésünk volt, így 2023. július 2-án az Ózdhoz közeli Kissikátor település Gombafesztiválján, szeptember 27-én, Ózdon az Idősök Otthonában, szeptember 10-én, Szilvásváradon a Lovasnapokon, október 22-én, Ózdon az Idősek Világnapján, december 4-én az Advent első napján, Ózdon léptünk fel.
2024-ben heti két próba megtartásával készültünk az Országos Nyugdíjas Ki Mit Tud vetélkedőire. A 2024. április 21-én Egerben rendezett középdöntőről bejutottunk a 2024. május 31-én, Siófokon megtartott Országos Nyugdíjas Ki Mit Tud döntőjébe, ahol ismételten kiemelt arany fokozatú minősítést érdemeltünk ki.
Úgy véljük, hogy az igényeinktől elmaradó alacsonyabb támogatási összeg ellenére a beszámolási időszakban az új táncoktatónkkal sikeres fellépéseken vagyunk túl, újabb hagyományápoló néptáncokat gyakoroltunk és a repertoárunkat bővíttettük. Eleget tettünk a bennünket ismerő közösségek meghívásainak és ezzel a közösségfejlesztést, a közösségi munka szellemiségét is terjesztettük Ózd Város és körzete települések lakói között.
Bár a sok éves sorozat megszakadt, mert anyagi források hiánya miatt nem tudtunk Gyulán, a Népek tánca, népek zenéje fesztiválon részt venni, mégis tagjaink személyes hozzájárulásaival folytattuk az országos rendezvényeken a fellépéseinket és ismételten bebizonyítottuk, hogy természetes részei vagyunk az idős kornak és tudunk mások és a magunk számára is sok-sok örömöt szerezni.
Köszönjük a Nemzeti Támogatáskezelőnek a Támogatói Okirat kiadását, az útiköltségek térítéseihez való támogatását. Bízunk abban, hogy a 2024-2025. évi támogatás a Szarkaláb Néptánc Együttes szakmai célkitűzéseit tovább fogja erősíteni.
2020. október 7-én a Magyar Államkincstár jóváhagyta az Ózdi Nyugdíjas Klub TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2019-00211 azonosítási számmal nyilvámtartott projektjének záró kifizetési igénylését és záró beszámolóját. Az Európai Unió és a Magyar Államkincstár a pályázati célkitűzések megvalósítását 4 876 882 forinttal támogatta. Az Ózdi Nyugdíjas Klub Választmánya ezúton is megköszöni a támogatónak a forrásbiztosítást, a szolgáltatást nyújtóknak a megértő türelmét, a tagoknak az embert próbáló munkáját.
Az Ózdi Nyugdíjas Klub a 2019. évi kiemelt rendezvényeinek támogatására pályázatot nyújtott be, amelyet a Helyi Akciócsoport javaslata alapján a Magyar Államkincstár jóváhagyott.
A TOP-7-1.1-16-H-ESZA-2019-00211 projektszámú pályázati program céljainak megvalósítására egyesületünk 4 995 574 forint támogatást nyert el. A program végrehajtása megkezdődött.
Az Ózdi Nyugdíjas Klub pályázatot nyújtott be a KÖSZI ÉRTÉK! Közösen, szívesen! TOP-7-1-1-16-H-039-2 kódszámú TOP CLLD helyi felhívásra: A pályázatban aklub 2019. évi kiemelt rendezvényeinek megtartásához kértünk támogatást, nevezetesen:
Hírek: 2019. október 25-én tartjuk a 2019. évi kiemelt rendezvényünk 4. eseményét. A Szép korúak napja, azaz a XIV. Ózdi Nyugdíjas Amatőr Művészeti Gála programja 14 órakor kezdődik az ÓMI termeiben.
Meghívó
Tisztelettel és szeretettel meghívjuk a Klub tagjait 2019. szeptember 18-án 14 órától megrendezésre kerülő 20 éves az Ózdi Nyugdíjas Klub ünnepi rendezvényre.
Helszín: 3600 Ózd, Gyár út 4.
Ózdi Művelődési Intézmények Adorján lajos terme
Program: Megemlékezés a 20 éves klub tevékenységéről, ajándékok átadása, hozzászólások.
Fotókiállítás megnyitása
18 órától vacsora, majd zenés-táncos rendezvény az ÓMI-ben.
A rendezvényünk térítésmentes, amely a TOP 7.1.1.16-H-ESZA-2019-00211 pályázati program keretében valósul meg.
Az Ózdi Nyugdíjas Klub Választmánya sikerekben gazdag, egészséges boldog új évet kíván valamennyi tagjának, a klub pártolóinak a 2019-es évben!
Az Ózdi Nyugdíjas Klub 2019. február 4-én pályázatot nyújtott be a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-hez a civil szervezetek szakmai programjának és működésének biztosítására. A pályázat címe: Az Ózdi Nyugdíjas Klub 2019. évi jubileumi rendezvényeinek támogatása. A pályázat azonosítási száma: NEA-KK-19-Ö-V-0140
Számviteli beszámoló kivonata
Az Ózdi Nyugdíjas Klub tagsága a 2016. március 16-án megtartott Közgyűlésen egyhangú szavazással elfogadta és jóváhagyta a klub 2015. évi közhasznú jelentését az alábbiak szerint:
A 2015. évi egyszerűsített éves beszámolót 52,0 eFt. tárgyévi eredménnyel, 460,0 eFt. mérlegfőösszeggel.
Összes bevétel: 2435,0 eFt.
Összes kiadás: 2375,0 eFt.
Az Ózdi Nyugdíjas Klubnak tartozása nem áll fenn és az alapszabályban megfogalmazott célkitűzéseknek megfelelően, eredményesen működött.
Ózd, 2016. május 30.
Ózdi Nyugdíjas Klub
elnök
Kedves Klubtagok!
Pandémiás időszak újabb mérföldköhöz érkezett. A kialakult helyzet és a jogszabályok lehetővé teszik, hogy újra találkozzunk, a járványügyi szabályok betartásával. (maszk használat, távolságtartás)
Örömmel értesítelek benneteket, hogy 2021.05.12.-én (szerdán) és 2021.05.26.-án (szerdán) 14.00 órától 16.00 óráig szeretettel várunk benneteket, az Ózdi Csónakázótó félszigeti részén.
Tájékoztatunk benneteket a különböző programomkról -amelyet remélhetőleg a javuló járvány helyzetben is meg tudunk tartani.
Lehetőség lesz az új tagok belépésére.
Tagdíjak befizetése.
A Cicilház június 01-től nyitva lesz, ott a továbbiakban tudunk találkozni. Védettségi igazolvány és személyi igazolvány szükséges az intézménybe való belépéshez.
Szeretettel várunk benneteket!
Rangos állami elismerésben részesült az Ózdi Ipari Örökségvédők Baráti Köre!
A Műemlékvédelmi Világnap alkalmából a Belügyminiszter által adományozott Forster Gyula emlékéremmel tüntették ki az Ózdi Nyugdíjas Klub keretében működő ipari örökségvédő baráti kört, elismerve több éves eredményes tevékenységüket.
Szavazás